Czy da się pozbyć zgrzytania zębami?
Zgrzytanie zębami jest problemem wielu osób, które nie zdają sobie nawet sprawy z faktu, że przypadłość ta posiada swoją własną nazwę i można ją leczyć. Bruksizm, bo tak nazywa się ten problem, najczęściej pojawia się w nocy, chociaż występuje pod nieco zmienioną formą również w dzień. Po pewnym czasie staje się przyczyną dolegliwości bólowych oraz prowadzi do uszkodzenia uzębienia. Skąd bierze się bruksizm i jak go leczyć?
Jakie są powody powstawania bruksizmu?
Prawdziwa przyczyna powstawania bruksizmu nie jest do końca znana. Z pewnością na przypadłość tą bardzo często mają wpływ problemu natury psychicznej, ponieważ cierpią na nią zazwyczaj osoby żyjące w silnym stresie, posiadające różnego rodzaju fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub lękowe i inne zaburzenia psychiczne. Również urazy fizyczne i choroby mogą powodować pojawianie się objawów bruksizmu.
Wywoływać go mogą różnego rodzaju urazy twarzoczaszki, padaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy krwotoki śródczaszkowe. Wyzwalaczami mogą być wszystkie formy negatywnych zmian w obrębie układu nerwowego, do których przyczynić się może nawet niedobór witamin i minerałów.
Gdzie można leczyć bruksizm?
Wybór odpowiedniego miejsca do leczenia bruksizmu może być trudny. Warto postawić w takiej sytuacji na profesjonalizm i doświadczenie u specjalistów. Jedną ze sprawdzonych placówek jest klinika Derm Estetyka, znajdująca się na ulicy Stefana Batorego 7/35 w Gdyni. Jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy bruksizmu, warto skontaktować się z lekarzem. Na stronie "Leczenie bruksizmu - Derm-Estetyka Gdynia, Gdańsk" lub pod numerem telefonu 500 430 484 możesz dowiedzieć się więcej na temat konsultacji w klinice lub otrzymać więcej informacji na temat bruksizmu.
Jakie są objawy bruksizmu?
Pierwszymi objawami pojawiającego się bruksizmu jest zbyt mocne zaciskanie zębów oraz zgrzytanie. Pojawiają się one w nocy, przez co są trudne do zauważenia przez samego chorego. Pierwszymi widocznymi objawami są zmiany w uzębieniu, ponieważ ze względu na ruchy szczęki dochodzi do ścierania się zębów, pękania szkliwa oraz ubytków klinowych. Bardzo często występuje też krwawienie dziąseł i rozchwianie zębów. Objawom tym towarzyszy ból mięśni odpowiedzialnych za żucie.
W dłuższej perspektywie pojawia się szum w uszach, ból karku i pleców, a także zaburzenia snu i ciągłe uczucie zmęczenia. Gdy problem staje się zaawansowany dochodzą problemy z trzaskami i przeskakiwaniem w stawach skroniowo-żuchwowych, problemy z szerokim otwieraniem ust i nawracające bóle głowy. Nie można lekceważyć tych objawów, ponieważ bruksizm będzie coraz bardziej utrudniał życie.
Jak leczyć bruksizm?
By zacząć leczenie zgrzytania zębami, niezbędne jest poznanie indywidualnej przyczyny. Od niej zależy rodzaj dobranej terapii. W momencie, gdy nie da się ustalić jednej konkretnej przyczyny, stosowane jest leczenie wielokierunkowe. Zajmują się nim lekarze kilku specjalizacji: dentysta, psychoterapeuta, fizjoterapeuta oraz czasami neurolog. Możliwe jest, że niezbędne okażą się częste wizyty u stomatologa, ponieważ to zęby cierpią przy bruksizmie najbardziej.
Zalecane jest stosowanie szyn zgryzowych lub relaksacyjnych, ponieważ chronią one zęby przed dalszym uszkadzaniem i pozwalają na łatwiejszą odbudowę już powstałych ubytków. By szybciej pozbyć się problemu, warto wyeliminować z życia używki takie jak papierosy i alkohol. Niezbędne jest też przeprowadzenie stosownych badań, które określą, czy za bruksizmem nie stoi jakaś choroba i czy nie jest potrzebna farmakoterapia.
Fizjoterapia przy bruksizmie
Bardzo częstym zaleceniem dla osób, które cierpią na bruksizm, jest fizjoterapia. Dzięki odpowiedniej pracy inaktywuje się punkty spustowe, które są nadwrażliwe. Do tego celu wykorzystywane są ćwiczenia wykonywane z fizjoterapeutą oraz specjalnie przeprowadzany masaż tkanek głębokich. Odpowiednio przeprowadzona fizjoterapia przynosi ulgę zarówno w bólu, jak i zmniejsza nasilenie pojawiających się objawów choroby. W połączeniu z innymi formami leczenia bruksizmu umożliwia ona łatwiejsze wyjście z dolegliwości.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Na czym polega liporzeźbienie ciała?
-
Nowoczesne sposoby w walce z rozstępami i bliznami - karboksyterapia i laser frakcyjny co2
-
Ranking salonów kosmetycznych w pobliżu Józefowa - Top 10 salonów
-
Kto powinien skorzystać z plastyki powiek?
-
Mezoterapia igłowa
Najnowsze wpisy:
-
Czy da się pozbyć zgrzytania zębami?
-
Kiedy rozważyć blefaroplastykę? Najważniejsze wskazania do zabiegu
-
Ranking salonów kosmetycznych w pobliżu Józefowa - Top 10 salonów
-
Kto powinien skorzystać z plastyki powiek?
-
Na czym polega liporzeźbienie ciała?